Spółka prawa handlowego to forma prowadzenia biznesu, która jest bardzo popularna w naszym kraju. Przy jej założeniu bardzo ważną kwestią, niestety budzącą spore wątpliwości, jest jej siedziba. Wiele osób nie odróżnia tego terminu od definicji adresu spółki, co może okazać się bardzo problematyczne m.in. ze względów administracyjnych. Jeśli chcesz zatem dowiedzieć się, czym jest siedziba spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a także jak należy rozumieć pojęcie „adresu siedziby”, zostań z nami. Tłumaczymy najważniejsze zagadnienia!
Czy siedziba spółki i adres spółki to samo?
Siedziba spółki i jej adres to tylko pozornie zbieżne ze sobą terminy. Niestety w potocznym języku wiele osób mylnie stosuje je naprzemiennie, co jest niedopuszczalne, jeśli mówimy o regulacjach prawnych czy różnych obowiązkach administracyjnych działalności gospodarczej. Pomyłka ta w dużej mierze wiąże się z tym, iż w przypadku jednoosobowym działalności gospodarczych rzeczywiście siedziba i adres stanowią ten sam termin.
Inaczej jest w sytuacji spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, które działają m.in. na podstawie umów spółki, powołujących organ zarządzający. W takim dokumencie zawsze należy wskazać zarówno siedzibę, jak i adres działalności podmiotu gospodarczego, wykorzystując te dane także przy rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Pytanie: Czy siedziba spółki i adres spółki to samo?
Odpowiedź: Nie, siedziba spółki i adres spółki to dwa różne terminy, które jednak ściśle się ze sobą wiążą. Czytaj dalej, by poznać różnice między nimi.
Czym jest adres, a czym siedziba spółki?
Jak już wspomnieliśmy, siedziba spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a jej adres, nie są tym samym. Warto zatem zdefiniować oba pojęcia, a więc:
- Siedziba spółki z o.o. to wedle prawa cywilnego po prostu miejscowość, którą zarząd wskazał na miejsce siedziby organu zarządzającego spółką, czyli spotkań wspólników. Oznacza to konkretną miejscowość, a w niektórych przypadkach dany obszar zabudowany, wyróżniający się własną nazwą. Siedzibą spółki może być miasto, wieś, sołectwo czy też osada. Dlaczego jej wskazanie jest zaś tak ważne? Przede wszystkim jest to kluczowe dla określenia przynależności spółki do właściwego sądu i urzędu skarbowego.
- Adres siedziby spółki jest niczym innym jak uzupełnieniem wskazanej przez spółkę siedziby o szczegółowe dane potrzebne m.in. do korespondencji z organami państwowymi. Tym samym adres spółki musi zawierać nazwę ulicy, numer budynku oraz lokal. Warto przy tym wiedzieć, że prawo reguluje nawet wygląd pieczątki spółek prawa handlowego. Musi znaleźć się na nich właśnie adres firmy!
FAQ: siedziba spółki a adres
Gdzie może być zarejestrowania spółka?
Nie każdy wie o tym, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być zarejestrowana pod adresem, gdzie mieści się zarówno mieszkanie prywatne, jak i biuro. Ponadto spółki z.o.o. mogą bez przeszkód korzystać z usług wirtualnych biur i wirtualnych adresów, które udostępniają adresy dla potrzeb rejestracji spółek czy odbioru korespondencji.
Czy wskazanie siedziby spółki ma znaczenie prawne?
Wskazanie siedziby spółki ma duże znaczenie prawne. Na podstawie lokalizacji siedziby określana jest właściwość Urzędu Skarbowego oraz Sądu dla firmy, a więc organów, w którym należy zarejestrować spółkę. Ponadto prawo wymaga, aby zgromadzenie wspólników odbywało się w siedzibie spółki.
Czy tak naprawdę jest siedziba spółki, a czym jej adres?
Siedziba spółki z o.o. to na gruncie prawa cywilnego miejscowość, w której swoją siedzibę ma zarząd. Adres spółki jest zaś uzupełnienie jej siedziby, uwzględniający nazwę ulicy oraz numer budynku czy lokalu.
Czy wirtualne biuro może być siedzibą spółki?
Przy rejestracji spółki w KRS konieczne jest wskazanie nie tylko jej siedziby, ale także i adresu. Wiele firm już od pierwszych chwil swojej działalności wybiera adres biura wirtualnego. Takie rozwiązanie jest wygodne i pozwala znacznie zoptymalizować koszty. W czasach postępującej cyfryzacji usługi wirtualnego biura oraz wirtualnego adresu nikogo już nie dziwią i bardzo ułatwiają funkcjonowanie.
Czy zmiana siedziby i adresu spółki jest możliwa?
Tak, zarówno zmiana siedziby spółki z.o.o. jak i jej adresu. Aby tego dokonać, należy zgłosić się do Urzędu Skarbowego oraz do Krajowego Rejestru Sądowego – zmiana następuje po złożeniu stosownych formularzy.